Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Ovocné stromy
- Nocciola - Lieskový orech
Nocciola - Lieskový orech

- Kompletné špecifikácie
- Komentáre 0
- Nocciola - Lieskový orechSkladom39 €32,50 € bez DPH
Výška cez 200cm
Lieskový orech je nenáročná rastlina, ktorá si vyžaduje elementárne podmienky. V Taliansku ho nazývajú aj „lenivý strom“, keďže si nevyžaduje veľkú starostlivosť. Ak si vyberiete správne odrody, potom je možné dosiahnuť veľké výnosy v severných aj južných zónach. A trvanlivosť pestovanej liesky v škrupine trvá 3-4 roky v suchej a chladnej miestnosti.
Skvelou drevinou do záhrad je lieska s všestranným využitím. Je ako stvorená na vysádzanie do svahu, ktorý spevňuje svojimi koreňmi. Rovnako je ideálna do živých nepreniknuteľných plotov, no je i dostatočne pôvabná na použitie do trávnika ako solitér, pretože sa jej na jeseň krásne sfarbujú listy.
V neposlednom rade je aj vysoko produkčná a má svoje miesto v ovocnej záhrade. Svojimi kvetmi poskytuje pastvu pre včely a orieškami nasýti vtáky, veveričky, aj ľudských milovníkov lieskových orechov. Zdraviu prospešný je najmä vysoký obsah minerálov a vďaka nenapodobiteľnej chuti sa z lieskovcov vyrábajú skvelé krémy do zákuskov, plnky do čokolád a iné dobroty.
VÝSADBA
Liesku vysádzame v jeseni a na jar. Sadenice vysádzame vo vzdialenosti 4 x 4 metra. Väčšinou horizontálne rozložené korene vyžadujú pomerne široké jamy (BO x 80 cm), v neobrobených pôdach hlboké až 40 centimetrov.
Vhodnou je hlinito-piesočnatá pôda. Nevhodné sú hutné, ílovité, podmáčané pôdy, kde lieska veľmi trpí a ľahšie podľahne napríklad jarným mrazíkom. Aj preto je lepšia výsadba počas teplej jesene, keď rastlina dostane možnosť do prvých mrazov sa zakoreniť. V jeseni sadené dreviny zachytia zimnú vlahu a tiež čiastočne zakorenia. Na korienkoch sa čiastočne vytvorí kalus a vyvinú sa í mladé savé korienky.
Väčšina kultivarov liesky sa opeľuje cudzím peľom, preto zásadne vysádzame viac kultivarov. Na jar i v jeseni vysadeným sadeniciam skrátime výhonky na 4 až 6 púčikov. Lieska začína pravidelne rodiť v štvrtom až piatom roku.
HNOJENIE
Liesky hnojíme pravidelne. Najlepší je maštaľný hnoj alebo vyzretý kompost v dávke 20 až 30 kg na jeden ker. Kry znášajú veľmi dobre aj hnojenie slepačím hnojom. Hnojiť môžeme len do konca júna, pretože pri prehnojení vyrastá množstvo výhonkov, čo ide na úkor budúcej úrody. Priemyselné hnojivá, najmä fosforečné a draselné, používame len ako hnojiva doplňujúce, a to na jar v marci a v druhej fáze v júni.