Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Ovocné stromy
- Hurmikaki rôzne odrody 200-220cm
Hurmikaki rôzne odrody 200-220cm

- Kompletné špecifikácie
- Komentáre 0
- Súvisiaci tovar2
- Hurmikaki rôzne odrody 200-220cmSkladom29 €24,17 € bez DPH
Výška rastliny s kvetináčom - 200-220cm. Dokúpte si prosím rašelinu a záhradnicky substrát, zmiešajte dokopy, hurmikaki má rado jemne kyslú pôdu.
Ovocie, ktoré sa teší veľkej obľube. Môžeme potvrdiť, že doma vypestované na záhrade chutí najlepšie. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, vlakninu, mangán, horčík, meď, fosfor, draslík a vďaka vysokému obsahu vitamínu C, pomáha zvyšovať imunitu.
Plody sa nedajú konzumovať po vyfarbení priamo zo stromu, ale musia po zbere dozrieť. Plody sa konzumujú až po dvoch týždňoch skladovania pri izbovej teplote. Vtedy zmäknú a stratia trpkosť. Chuť je veľmi dobra, sladká. Zber prebieha v novembri. Odroda je silne rastúca so vzpriameným habitusom. Odroda je cudzoopelivá.
Hurmikaki je rastlina pre našu oblasť nepôvodná, avšak našej klíme veľmi prispôsobivá. Vyznačuje sa vo vhodných podmienkach nenáročnosťou, odolnosťou a exotickým vzhľadom. Výborná drevina aj pre záhradnú architektúru najmä na jeseň, keď sa listy vyfarbujú do žiarivo červena až oranžova. Odvďačuje sa bohatou úrodou. Poznáme ho pod názvom tomel, ebenovník aj kaki s latinským názvom Diospyros kaki. Plody sú žlté až oranžové podobné rajčine. Naozaj vynikajúcej chuti. Pestuje sa ako vyšší ker alebo nízkokmenný strom.
Stanovište
Stanovište vyberáme čo najslnečnejšie s možným potenciálom akumulácie tepla (stena domu, záhradný múrik). Čím chránenejšie stanovište proti vetrom, najmä zimným, tým lepšie. Treba brať ohľad aj na kvalitu pôdy, ktorú môžeme vylepšiť pridaním štandardného záhradníckeho substrátu. Vyhovujú mu priepustné, hlboké pôdy s dobrou zásobou živín a humusu a mierne kyslé (s pH 5,5 až 6,5). Najlepšie s drenážou, aby nebol pestovaný v podmáčaných pôdach, ktoré mu nevyhovujú. Pravidelná závlaha je potrebná pri suchších obdobiach a prvé 2 - 3 roky po výsadbe. Samotná vlaha má vplyv na tvorbu plodov, tiež ich veľkosť a tvar. V prvých dvoch rokoch je však vhodnejšie pestovať ho v nádobe a prezimovať na miestach, kde nemrzne. Ideálne sú skleníky a zimné záhrady.
Pôda vhodná na pestovanie hurmikaki
Hurmikaki vyžaduje kvalitnú hlbokú pôdu bohatú na živiny. Obsah humusu a živín v pôde môžete zvýšiť napríklad pridaním záhradníckeho substrátu. Pôda by mala byť dobre priepustná a s drenážou, aby korene hurmikaki neboli podmáčané. Z hľadiska kyslosti sú najvhodnejšie mierne kyslé pôdy s pH 5,6 – 6,5.
Opeľovanie
Väčšina odrôd je samoopelivá, takže pre tvorbu plodov postačí jedna rastlina, navyše bez prítomnosti opeľovača sú plody bezsemenné. Prítomnosťou dobrého opeľovača zabezpečíme kvalitnú úrodu aj dostatok plodov. Medzi najlepšie opeľovače patria odrody ’Gailey‘ (má len malé plody), ’Zengi-Maru‘, ’Dai Dai Maru‘, ’Seedless‘. Rastliny sadíme v spone 3 - 6 metrov.
AKO ZAZIMOVAŤ HURMIKAKI
Mrazuvzdornosť je udávaná až do -25°C (až -30°C dospelý zdravý strom). Kvitnutie nastáva v druhej polovičke mája a trvá 2 - 3 týždne. Citlivosť narašených častí stromu k mrazom je vysoká, závisí od dĺžky mrazovej expozície. V prípade mrazového poškodenia strom spoľahlivo regeneruje, avšak už bez kvitnutia.
Zakúpené rastliny je nutné spočiatku pestovať v polotieni a odporúčame ich ponechať aspoň rok v pôvodnom kontajneri. Dôvod je potreba dosiahnutia plného prekorenenia. Ideálne je rastlinu jeden alebo dva roky zimovať niekde, kde dlhodobo nemrzne, krátkodobé mrazy toleruje (do - 5°C). Ideálne sú pivnice alebo studené predsiene (svetlo nie je nevyhnutné). Ak je rastlina po vynesení na jar nenarašená, dáme ju na teplé slnečné miesto, ak je už čiastočne narašená umiestnime ju do polotieňa, aby neprišlo ku spáleniu. Rastlinu vynášame podľa počasia, v apríli alebo začiatkom mája.
Po výsadbe na stanovište je vhodné minimálne prvý rok počas zimy rastlinu mierne chrániť - napr. čečinou, alebo zakopcovaním kmeňa zeminou do výšky 50 cm. Nevyhnutná sa javí ochrana proti devastujúcemu vplyvu zimného slnka na slnečných stanovištiach. Postačí jednoduchý chránič (opretá doska do južného smeru, biela netkaná textília v dvoch vrstvách na bambusových tyčkách). Ako nedostatočné sa javí známe bielenie kmeňa. Vhodné je aj zabalenie kmeňa v prvých 4 rokoch do jutoviny.
Miesto pre pestovanie - Vyhovujú mu priepustné, hlboké pôdy s dobrou zásobou živín a humusu. Pravidelná závlaha je potrebná pri suchších obdobiach a prvé 2 - 3 roky po výsadbe. Samotná vlaha má vplyv na tvorbu plodov, tiež ich veľkosť a tvar. V prvých 2 rokoch je potrebné pestovať ho v nádobe a prezimovať na miestach, kde nemrzne. Ideálne sú skleníky a zimné záhrady. Ak je rastlina po vynesení na jar nenarašená, dáme ju na teplé slnečné miesto, ak je už čiastočne narašená umiestnime ju do polotieňa, aby neprišlo ku spáleniu. Rastlinu vynášame podľa počasia, v apríli alebo začiatkom mája.
Po výsadbe na stanovište je vhodné minimálne prvý rok počas zimy rastlinu mierne chrániť - napr. čečinou, alebo zakopcovaním kmeňa zeminou do výšky 50 cm. Nevyhnutná sa javí ochrana proti devastujúcemu vplyvu zimného slnka na slnečných stanovištiach. Postačí jednoduchý chránič (opretá doska do južného smeru, biela netkaná textília v dvoch vrstvách na bambusových tyčkách). Ako nedostatočné sa javí známe bielenie kmeňa. Vhodné je aj zabalenie kmeňa v prvých 4 rokoch do jutoviny.
Opeľovanie - samoopelivý
Mrazuvzdornosť - mrazuvzdorná do -15 °C, pri nižších teplotách sa odporúča ochrana proti mrazu
Plod - veľmi veľký s hmotnosťou 240 až 360 g, srdcovitého tvaru, bezsemenný, tenká koža je pri dozretí červeno-oranžová, dužina oranžová, chuť sladká
Dozrievanie - november
Skladovateľnosť - krátkodobo v chladiarni
Výška s kvetináčom - cca 170 - 200 cm,